Budowa domu wymusza zaangażowania w to przedsięwzięcie nie tylko architektów i budowniczych, ale również geodetów.
Zobacz naszą nowoczesną Mapę Geoportal360
Często, jeszcze przed nabyciem działki pod budowę domu, przyszły inwestor dla bezpieczeństwa transakcji zakupu działki posiłkuje się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami geodety.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, budowa domu wymaga zaangażowania pracy geodety niemal na każdym etapie tego przedsięwzięcia, a w szczególności jest konieczna na etapie:
- przygotowania inwestycji w zakresie sporządzenia mapy dla celów projektowych,
- wytyczenia budynku w granicach działki,
- geodezyjnej obsługi budowy polegającej na wytyczeniu przyłączy, wykonaniu pomiarów instalacji i obiektów zanikających,
- przeprowadzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Sporządzenie mapy do celów projektowych
Inwestor, który planuje budowę domu, musi przede wszystkim uzyskać w odpowiednim organie architektoniczno-budowlanym Decyzję o pozwoleniu na budowę. Jednym z wielu załączników niezbędnych do pozyskania Decyzji o pozwoleniu na budowę jest mapa dla celów projektowych.
Zgodnie z kompetencjami mapę dla celów projektowych sporządza geodeta uprawniony na kopii mapy zasadniczej. W tym celu geodeta musi zgłosić wykonanie prac geodezyjnych do właściwego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (o.d.g.i.k.). Po uzyskaniu kopii mapy zasadniczej geodeta porównuje sytuację na mapie z sytuacją na gruncie, wykonuje pomiary uzupełniające, wprowadza na mapę dodatkowe elementy związane z inwestycją.
Wyniki pracy geodeta przedkłada do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, gdzie następnie są one sprawdzane pod względem zgodności z przepisami prawa. Uwierzytelniona (na wniosek zleceniodawcy lub wykonawcy pracy geodezyjnej) przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej mapa zasadnicza, stanowi bazę do wykonania projektu zagospodarowania działki przez projektanta. Projekt zagospodarowania działki dołączany jest do projektu budowlanego.
Przeczytaj: Mapa do celów projektowych
Geodezyjne wytyczenie budynku w granicach działki
Drugi etap pracy geodety to geodezyjne wytyczenie obiektu, budynku w granicach działki, zgodne z projektem budowlanym, z zachowaniem przewidzianego w projekcie wymiaru budynku oraz położenia względem obiektów istniejących i wznoszonych oraz względem granic nieruchomości.
Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie, zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego, podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe budynku a w szczególności:
- główne osie budynku nadziemne i podziemne,
- charakterystyczne punkty budowanego budynku,
- stałe punkty wysokościowe – repery.
Geodeta wytyczając budynek na działce zaznacza jego charakterystyczne punkty, ich ilość jest zależna od ilości załamań obrysu budynku, im przebieg obrysu jest bardziej skomplikowany tym więcej powinno być punktów. O koniecznej ilości punktów decyduje kierownik budowy. Doświadczonemu kierownikowi budowy do wyznaczenia wszystkich fundamentów wystarczy od 4 do 6 punktów.
W praktyce, inwestor zatrudniając kierownika budowy powierza mu obowiązek współpracy z geodetą uprawnionym w zakresie wytyczenia budynku w granicach działki w taki sposób, aby ten mógł bez komplikacji wykonać wykopy pod ławy fundamentowe.
Wytyczenie przyłączy oraz wykonanie pomiarów instalacji i obiektów zanikających
Trzeci etap prac geodezyjnych polega na bieżącej obsłudze geodezyjnej budowy, która polega m.in. na zapewnieniu zachowania przewidzianego w projekcie kształtu i wymiaru obiektu-domu.
W zakres zadań geodezyjnych w trakcie budowy domu wchodzą również tyczenia obiektów zanikających takich jak przyłącza elektroenergetyczne, gazowe, wodne czy kanalizacyjne.
Wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
Ostatni etap prac geodety to geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Celem prac geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej jest zebranie aktualnych danych o przestrzennym rozmieszeniu budynku oraz pozostałych elementów zagospodarowania działki takich, jak wjazdy, parkingi itp.
Inwentaryzacja powykonawcza obejmuje również wniesienie na mapę obiektów liniowych typu; wodociągi, linie elektroenergetyczne, gazowe czy kanalizacyjne.
Przeczytaj: Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza
Wpisy w dzienniku budowy, dokumentacja geodezyjna
Geodeta po zakończeniu każdego z etapów robót geodezyjnych, potwierdza wykonanie tych prac poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Wpis powinien być oznaczony datą i podpisany przez osobę dokonującą wpisu z podaniem jej imienia, nazwiska, wykonywanej funkcji oraz nazwy jednostki organizacyjnej lub organu, który ta osoba reprezentuje. Ponadto geodeta przekazuje kierownikowi budowy domu dwa egzemplarze szkiców tyczenia i kontroli położenia fundamentów i poszczególnych elementów obiektu budowlanego, zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrolę ich wyznaczenia.
Geodeta uprawniony „obsługujący” budowę domu ma obowiązek prowadzenia dokumentacji geodezyjnej na każdym etapie budowy domu. Dokumentacja obejmuje w szczególności szkice tyczenia, kontrolę położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
W końcowej fazie budowy dokumentacja sporządzona przez geodetę przyjmuje postać operatu geodezyjnego, który stanowi jeden z podstawowych załączników dokumentacji budowy.
Po zakończeniu prac geodezyjnych, geodeta ma obowiązek przedłożenia sporządzonej dokumentacji geodezyjnej w oryginale do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Dane zawarte w dokumentacji powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej stanowią podstawę do wniesienia zmian na mapę zasadniczą w obszarze nowopowstałych budynków i innych obiektów budowlanych, jak również umożliwiają aktualizację bazy danych systemu ewidencji gruntów i budynków oraz bazy danych systemu ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Zdjęcie: Pixabay.com